TCP/IP nedir? TCP/IP Protokolleri Nelerdir Ve İşlevleri Nelerdir?


18.02.2012-22:15 Tarihinde Eklendi.
www.seyfettinkahveci.com Derecelendirme: 10 / 10 Oy Sayısı: 16002981Toplam Puan: 36310 / Yorum Sayısı: 412002981 adet.


İnternet Ağı üzerindeki bilgi iletimi ve paylaşımı bazı kurallar ile yapılmaktadır. Bu kurallara "internet protokolleri", ya da TCP/IP protokolleri  denir. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır. Bir başka değişle, TCP/IP protokolleri bilgisayarlar arası veri iletişiminin kurallarını koyar.
Bu protokollere örnek olarak,
FTP(File Transfer Protocol):dosya alma/gönderme protokolü ,
SMTP (Simple Mail Transfer Protocol):Elektronik posta iletişim protokolü ,
TELNET protokolü: Internet üzerindeki başka bir bilgisayarda etkileşimli çalışma için geliştirilen Giriş protokolü verilebilir.
Hyper Text Transfer Protocol (HTTP):WWW.(internet) ortamında birbirine link objelerin iletilmesini sağlayan protokoldur.
TCP/IP protokolü aynı zamanda, diğer iletişim ağlarında da kullanilabilir. Özellikle yerel ağlarda (LAN) kullanımı yaygındır.

Seyfettin KAHVECİ
Balıkesir Üniversitesi
NEF-BOTEYazının tamamının kopyalanması yasaktır. En baştaki birkaç paragrafı kopyalayıp, yazıya link verebilirsiniz. Aksi durumda uyarılmaksızın yasal yollara gidilecektir.

Yorum Ekle

Ad Soyad:
Şehir:
Yorum:
Yorumlar
Bu makale için henüz hiç yorum yapılmamış.
Unutmayın Makalelere Yorum Yazmak Yeni Makalelere Teşviktir.