TCP/IP nedir? TCP/IP Protokolleri Nelerdir Ve İşlevleri Nelerdir?


18.02.2012-22:15 Tarihinde Eklendi.
www.seyfettinkahveci.com Derecelendirme: 10 / 10 Oy Sayısı: 16005533Toplam Puan: 61830 / Yorum Sayısı: 412005533 adet.


İnternet Ağı üzerindeki bilgi iletimi ve paylaşımı bazı kurallar ile yapılmaktadır. Bu kurallara "internet protokolleri", ya da TCP/IP protokolleri  denir. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır. Bir başka değişle, TCP/IP protokolleri bilgisayarlar arası veri iletişiminin kurallarını koyar.
Bu protokollere örnek olarak,
FTP(File Transfer Protocol):dosya alma/gönderme protokolü ,
SMTP (Simple Mail Transfer Protocol):Elektronik posta iletişim protokolü ,
TELNET protokolü: Internet üzerindeki başka bir bilgisayarda etkileşimli çalışma için geliştirilen Giriş protokolü verilebilir.
Hyper Text Transfer Protocol (HTTP):WWW.(internet) ortamında birbirine link objelerin iletilmesini sağlayan protokoldur.
TCP/IP protokolü aynı zamanda, diğer iletişim ağlarında da kullanilabilir. Özellikle yerel ağlarda (LAN) kullanımı yaygındır.

Seyfettin KAHVECİ
Balıkesir Üniversitesi
NEF-BOTEYazının tamamının kopyalanması yasaktır. En baştaki birkaç paragrafı kopyalayıp, yazıya link verebilirsiniz. Aksi durumda uyarılmaksızın yasal yollara gidilecektir.

Uzun süredir yorumlara cevap veremediğim için sistem yeni yorumlara kapatılmıştır. Anlayışınız için teşekkürler.
Yorumlar
Bu makale için henüz hiç yorum yapılmamış.