JavaScript Örnekleri 15:JavaScript Dilinde For Döngüsü Kullanarak Tablo Yapma


04.03.2012-19:21 Tarihinde Eklendi.
www.seyfettinkahveci.com Derecelendirme: 10 / 10 Oy Sayısı: 16005533Toplam Puan: 61830 / Yorum Sayısı: 412005533 adet.


Kodumuz:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Seyfettin Kahveci</title>
</head>
<body>
<script type="text/javascript" language="javascript">
/* javascript içinde html table oluşturma*/
document.write("<table border='1' width=\"100\">");
for(var i=1;i<=5;i++)
{
    document.write("<tr><td>"+i+"</td></tr>");
}
document.write("</table>");
</script>
</body>
</html>

Kodun Açıklaması: Bu örneğimizde 1 sütun 5 satırlık tablo yaptıran ve her satıra satır numarasını yazan kodlarımızı inceledik.

Sorunuz Mu Var?:Kod hakkında anlamadığınız bir bölüm olursa yorum bölümünden yazın en kısa sürede cevaplamaya çalışırım.

 

Seyfettin KAHVECİ
Balıkesir Üniversitesi
NEF-BOTEYazının tamamının kopyalanması yasaktır. En baştaki birkaç paragrafı kopyalayıp, yazıya link verebilirsiniz. Aksi durumda uyarılmaksızın yasal yollara gidilecektir.

Uzun süredir yorumlara cevap veremediğim için sistem yeni yorumlara kapatılmıştır. Anlayışınız için teşekkürler.
Yorumlar
Ad Soyad:kaderŞehir:Aksaray
Tarih:21.05.2013
Soru hayattan bezmiş bir kişi olarak bilgisayar derslerinden nefret ediyorum :)
Cevap Umarım bir gün tamamen kendi kodlamalarınız sonucu kayda değer bir program yazdığınızda alınan o hazzı hissedersiniz. Tarif edilemeyecek yaşanacak duygulardan bir tanesi inşallah sizde yaşarsınız. Yorumunuz için teşekkürler iyi çalışmalar.
Ad Soyad:oğuzhanŞehir:İstanbul
Tarih:09.03.2013
Soru peki burada hem en hem boydan tablo nasıl bir kod yazarsak genişler.
Cevap Tablo genişliğini width="Deger%" olarak belirterek genişliğini ekranın yüzdesine göre ayarlayabilirsiniz. Fakat bu yükseklik(height) için uygun değildir. Bunun için px(piksel) kullanabilirsiniz. Height="400px" olarak ayarlarsanız tablonun yüksekliği 400 piksel olabilir. Fakat 1000piksel yüksekliğe sahip ekranda bu tablo küçük 300piksel yüksekliğe sahip ekranda ise büyük görünerek ekrandan taşacaktır. Bunun önüne geçmek için ise siteye giren kullanıcıların ekran çözünürlüklerini keşfederek bu çözünürlüklere göre tek tek tasarımlar geliştirmelisiniz. Yorumunuz için teşekkürler. İyi çalışmalar.
Ad Soyad:FurkanŞehir:Adana
Tarih:04.03.2013
Soru document.write("<tr><td>"+i+"</td></tr>"); şu satırı açıklarmısınız
Cevap Tabiki htmlde tablo yapısında satır ve sutun acmak için <tr> ve <td> etiketleri kullanılmaktadır. <tr> satır acmak için <td> sutun açmak için kullanılır. Açılan satır ve sutün mutlaka kapatılmalıdır. satır ve sutunu kapatmak içinde </td></tr> kullanılmalıdır. Örnek Olarak <tr><td>Buraya sutunda yer alacak veri gelecek</td></tr> yapısı vardır.Javascript'de document.write('Ekrana yazılacak veri'); ekrana yazı yazmaya yaramaktadır. Javascript de değişkeni (')tırnak içerisinde ekrana basamazsınız eğer tırnak içerisinde yazmak isterseniz değişkeni string ifade olarak algılayıp değişken adını ekrana yazacaktır.Bu örneğimizdede i bir değişkendir ve bunu tablo içerisine almak istediğimizde tablonun kodlarını tırnak içerisinde değişkeni ise tırnak dışarısında yazmamız gerekmekteydi. Fakat arada Javascriptin verileri birleştirme komutu olan + işaretini kullanmanız gerekmektedir. Ve son olarak de açılan satır ve sutunu kapatmayı tırnak içerisinde tekrar yazılır. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Yorum attığınız için teşekkürler kolay gelsin.