C dilinde En Çok Rastlanan Hatalar


02.10.2011-15:07 Tarihinde Eklendi.
www.seyfettinkahveci.com Derecelendirme: 10 / 10 Oy Sayısı: 16005566Toplam Puan: 62160 / Yorum Sayısı: 412005566 adet.


Hata Çeşitleri:

  • Derleme hataları
  • Çalışma zamanı hatası
  • Mantık hatası

Derleme hataları :
Bir program yazdığınız zaman çalıştırılmadan önce derlenir. Eğer bu derlenme sırasında herhangi bir yazım hatası yada eksik olan kodlar varsa programınız zaten çalışmaz ve derleme hatası alırsınız.Uygulamayı çalıştırdığınızda hatalar “Error List” ekranında görünecektir. Hatanın ne olduğu ve kaçıncı satırda olduğu gibi bilgiler ile.

Çalışma Zamanı Hataları :
Derleme hatası olmayan bir uygulama çalışacaktır. Fakat bu kodların hatasız olduğu anlamına gelmez. Evet yazım hatası olmayabilir ama. Kullanmamanız gereken bir olguyu kullanmış olabilirsiniz. Yada bir olayı yanlış bir kod ile bağlamış olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ;

  • Yazdığınız program internete bağlı olmayı gerektiren bir işlem yapıyor diyelim ve siz bunu derlediniz fakat internet olmadığı koşulda eğer hata kontrolünüz de yoksa bu işlemi yapmaya kalktığında program hata verir.
  • Yada siz bir textbox’a numeric bir değer girilmesini istersiniz kullanıcı string girer programda convert yapısı bulunsa dahi hata verir.

Mantık Hataları :Bu hatalar yakalanması en zor hatalardır ve kesin olarak yazılımcıdan kaynaklanır. Yapılan hata ne yazım ne de kullanım hatasıdır. Herşey düzgündür fakat ortada doğru olmayan sonuç vardır. Bu durumda bu hatayı bulmak zordur ve genellikle test sırasında ortaya çıkarlar.Yazının tamamının kopyalanması yasaktır. En baştaki birkaç paragrafı kopyalayıp, yazıya link verebilirsiniz. Aksi durumda uyarılmaksızın yasal yollara gidilecektir.

Uzun süredir yorumlara cevap veremediğim için sistem yeni yorumlara kapatılmıştır. Anlayışınız için teşekkürler.
Yorumlar
Bu makale için henüz hiç yorum yapılmamış.