Aspx dosyası nasıl açılır? Windows7 IIS Kurma ve .NET FX Kurma Resimli


01.01.2012-19:20 Tarihinde Eklendi.
www.seyfettinkahveci.com Derecelendirme: 10 / 10 Oy Sayısı: 16005566Toplam Puan: 62160 / Yorum Sayısı: 412005566 adet.


Aspx dosyaları windows tabanlı sunucularda çalışabilen dinamik web sayfalarıdır.Aspx uzantılı web sayfaları html'nin aksine kullanıcıyıda etkileşim içine alan dinamik web sayfalarıdır.Aspx uzantılı dosyayı bilgisayarınızda tarayıcının adres çubuğuna localhost yazarak açmak isterseniz bilgisayarınıza IIS ve Dotnet FX eklentilerini windows unuza kurmalısınız.
IIS Kurma ve .NET FX Kurma: Windows 7 de IIS Kurmak için Başlat-Denetim Masası-Programlar ve Özellikler
IIS Kurma
Resimdeki alandan Windows Özelliklerini Aç Kapat alanı Seçilir.

aspx kurulumu IIS Kurma resimli
Daha Sonra Gelen pencereden Internet Information Services ve Microsoft .NET FrameWork alanları işaretlenip tamam butonuna basılır.Birkaç dakika içinde IIS ve .Net Framework Kurulmuş olur.Aspx ile ilgili çalıştırmak istediğiniz dosyaları harddiskte C içinde inetpub klasörü içinde bulunan wwwroot  klasörüne atmanız yeterlidir. Daha Sonra bu dosyaları Bilgisayarınızda bulunan herhangi bir tarayıcıya(İnternet Explorer,Mozilla,Opera,Chrome vb) Localhost veya 127.0.0.1 yazmanız yeterlidir. Artık bilgisayarınız sunucu haline dönüşmüş ve aspx dosyalarını açabilmektedir.Eğer bilgisayarınızdan kaldırmak isterseniz gerekli işaretlemeleri kaldırmanız yeterlidir.Bu konu hakkında herhangi bir sorunuz olduğunda yorumlar kısmından sorunuzu yazın En kısa sürede cevaplamaya çalışırım.

Seyfettin KAHVECİ
Balıkesir Üniversitesi
NEF-BOTEYazının tamamının kopyalanması yasaktır. En baştaki birkaç paragrafı kopyalayıp, yazıya link verebilirsiniz. Aksi durumda uyarılmaksızın yasal yollara gidilecektir.

Uzun süredir yorumlara cevap veremediğim için sistem yeni yorumlara kapatılmıştır. Anlayışınız için teşekkürler.
Yorumlar
Ad Soyad:AhmetŞehir:Adana
Tarih:12.06.2013
Soru O kutular tik işareti ile işaretlenmiyor ayrıca her birini mi işaretlemek gerekiyor?
Cevap Probleminiz işletim sisteminizden kaynaklanmaktadır. İşletim sisteminiz Windows 7 Home Premium, Home Basic veya Home Starter dan biri ise komut satırından yüklemeyi deneyin(başlat-çalıştır'a cmd yazıp aşağıdaki kodları yapıştırın).Probleminiz büyük ihtimal düzelecektir. Yorumunuz için teşekkürler. Eğer düzelmezse tekrar yazın başka çözüm yollarını deneyelim. İyi çalışmalar. Kod:
start /w pkgmgr /l:log.etw /iu:IIS-WebServerRole;IIS-WebServer;IIS-CommonHttpFeatures;IIS-StaticContent;IIS-DefaultDocument;IIS-DirectoryBrowsing;IIS-HttpErrors;IIS-HttpRedirect;IIS-ApplicationDevelopment;IIS-ASPNET;IIS-NetFxExtensibility;IIS-ASP;IIS-CGI;IIS-ISAPIExtensions;IIS-ISAPIFilter;IIS-ServerSideIncludes;IIS-HealthAndDiagnostics;IIS-HttpLogging;IIS-LoggingLibraries;IIS-RequestMonitor;IIS-HttpTracing;IIS-CustomLogging;IIS-Security;IIS-BasicAuthentication;IIS-URLAuthorization;IIS-RequestFiltering;IIS-IPSecurity;IIS-Performance;IIS-HttpCompressionStatic;IIS-HttpCompressionDynamic;IIS-WebServerManagementTools;IIS-ManagementConsole;IIS-ManagementScriptingTools;IIS-ManagementService;IIS-IIS6ManagementCompatibility;IIS-Metabase;IIS-WMICompatibility;IIS-LegacyScripts;IIS-LegacySnapIn;WAS-WindowsActivationService;WAS-ProcessModel;WAS-NetFxEnvironment;WAS-ConfigurationAPI