Google Page Speed "Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın " Hatası Çözümü


06.01.2012-22:32 Tarihinde Eklendi.
www.seyfettinkahveci.com Derecelendirme: 10 / 10 Oy Sayısı: 16005533Toplam Puan: 61830 / Yorum Sayısı: 412005533 adet.


Tarayıcı önbellekleme özelliği ;Siteye girildiğinde belirttiğiniz dosyaların yüklenmesi ve yine belirttiğiniz süre içinde sabit kalmasıdır.Bu süre içinde siteye her girişinizde belirttiğiniz dosyalar tarayıcı önbelleklemesinden yüklenecektir. Buda sisteminizin hızlı açılmasını sağlayacaktır.Ayrıca sitenizin aylık veri transferine(bant genişliğine)de büyük katkı sağlayacaktır.
Google PageSpeed Tarayıcı önbellekleme özelliği Hatanın Giderilmesi: Bu hatanın giderilmesi için sisteminizde .htaccess dosyası bulundurmanız gererkmektedir. Bu Dosyayı Nasıl oluşturum? diye düşünmeyin bunun için not defterine aşağıdaki kodu yapıştırıp Dosya-Farklı Kaydet ile Dosya Adı Bölümüne .htaccess yazmanız yeterlidir.
Kod:

<ifmodule mod_expires.c>
<FilesMatch "\.(xml|txt|html|js|css)$">
ExpiresDefault A604800
Header append Cache-Control "1 hafta önbellekleme seyfettinkahveci"
</FilesMatch>
</ifmodule>

Kodların Açıklaması:
Evet Arkadaşlar yukarıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın. Fakat yukarıdaki kodun çalışması için web sitenizin barındırıldığı sunucuda mod_expires.c eklentisinin bulunması gerekir. Biz yukarıdaki kodlarla xml|txt|html|js|css dosyalarının önbellekleme süresini vermiş olduk eğer sizin farklı dosyalarınız varsa bu alanları kendinize göre uyarlayabilirsiniz. A604800 kısmı ise ön bellekleme süresini ifade eder normali bir haftadır fakat siz aşağıda vermiş olduğum ön bellekleme sürelerine göre işlem yapabilirsiniz.Mantığı Saniye*Dakika'dır.

Ön Bellekleme Süreleri:
300 5 Dakika
3600 1 Saat
86400 1 Gün
259200 3 Gün
604800 1 Hafta
2419200 1 Ay
29030400 12 Ay

Kodlar hakkında yada geliştirdiğiniz projede anlamadığınız bir bölüm olursa Yorum Ekle alanından yazın en kısa sürede cevaplamaya çalışırım.

 

Seyfettin KAHVECİ
Balıkesir Üniversitesi
NEF-BOTEYazının tamamının kopyalanması yasaktır. En baştaki birkaç paragrafı kopyalayıp, yazıya link verebilirsiniz. Aksi durumda uyarılmaksızın yasal yollara gidilecektir.

Uzun süredir yorumlara cevap veremediğim için sistem yeni yorumlara kapatılmıştır. Anlayışınız için teşekkürler.
Yorumlar
Ad Soyad:ckŞehir:Adana
Tarih:16.12.2012
Soru Verdiginiz kodları ekledik.Fakat bir değişme olmadı
Cevap Verdiğim kodların çalışması için sitenizin bulunduğu sunucuda mod_expires.c eklentisinin bulunması gerekmektedir. Eğer ücretsiz hosting kullanıyoriseniz bu hizmeti alamıyor olabilirsiniz. Aksi takdirde servis sağlayıcınızla(hosting firmanızla) görüşünüz.Kolay gelsin iyi çalışmalar.
Ad Soyad:ali ünalŞehir:İstanbul
Tarih:28.11.2012
Soru Bilgilendirme için teşekkür ederim. E-ticaret sitesi sahibiyim ve yaklaşık 1200 adet ve hergün eklenen yeni ürünler mevcut. Her ürün sayfası için mi bu kod siteye eklenmeli acaba?
Cevap .htaccess 'e kodları yapıştıracağınız için tüm (xml|txt|html|js|css) sayfalarda geçerli olacaktır. Ben Teşekkür ederim iyi çalışmalar.