Flash CS4 ile Hesap Makinesi Yapımı Resimli Anlatım


01.04.2012-19:32 Tarihinde Eklendi.
www.seyfettinkahveci.com Derecelendirme: 10 / 10 Oy Sayısı: 16005512Toplam Puan: 61620 / Yorum Sayısı: 412005512 adet.


File-New ile dosyamızı açmaya başlıyoruz.

File-New ile dosyamızı açmaya başlıyoruz.

Karşımıza gelen ekrandan actionscript 2.0’ı seçiyoruz.

Karşımıza gelen ekrandan actionscript 2.0’ı seçiyoruz.

Daha sonra çalışma alanımıza static text türünde Sayı1 ve Sayı2 yazalım ve karşılarına input text türünde kullanıcı tarafından veri girilecek alanlar ekleyelim.Bu veri girilecek alanların verilerini daha sonra çekebilmek için properties panelinde bulunan Variable kısmına  Değişken ismi girilir.

Daha sonra çalışma alanımıza static text türünde Sayı1 ve Sayı2 yazalım ve karşılarına input text türünde kullanıcı tarafından veri girilecek alanlar ekleyelim.Bu veri girilecek alanların verilerini daha sonra çekebilmek için properties panelinde bulunan Variable kısmına Değişken ismi girilir.

Daha sonra çalışma alanımıza Buton şekilleri ekliyoruz ve bu şekillere sağ tıklayıp Convert to Symbol e tıklayıp karşımıza gelen alandan buton seçilir ve butonumuzun adı verilir.

Daha sonra çalışma alanımıza static text türünde Sayı1 ve Sayı2 yazalım ve karşılarına input text türünde kullanıcı tarafından veri girilecek alanlar ekleyelim.Bu veri girilecek alanların verilerini daha sonra çekebilmek için properties panelinde bulunan Variable kısmına Değişken ismi girilir. Daha sonra çalışma alanımıza Buton şekilleri ekliyoruz ve bu şekillere sağ tıklayıp Convert to Symbol e tıklayıp karşımıza gelen alandan buton seçilir ve butonumuzun adı verilir.

Butonlar toplama-çıkarma-çarpma-bölme-mod alma için toplam 5 tane olacak şekilde çoğaltılır ve üstüne Static Text Türünde + - * / Mod Yazılır. Aynı zamanda ekrana sonucu yazmak için static text türünde sonuç yazılır ve karşısına sonucu yazmak için Dynamic Text türünde boş bir alan konulur. Bu Text in Properties panelinde bulunan Variable kısmına bu alanın adını yazalım.

Butonlar toplama-çıkarma-çarpma-bölme-mod alma için toplam 5 tane olacak şekilde çoğaltılır ve üstüne Static Text Türünde + - * / Mod Yazılır. Aynı zamanda ekrana sonucu yazmak için static text türünde sonuç yazılır ve karşısına sonucu yazmak için Dynamic Text türünde boş bir alan konulur. Bu Text in Properties panelinde bulunan Variable kısmına bu alanın adını yazalım.

Şimdiki bölümde butonlara sağ tıklayıp Actions a tıklayalım ve gelen pencereye verdiğim kodları yazalım.Dikkat:Bu işlemi tüm butonlar için yapmalıyız.

Şimdiki bölümde butonlara sağ tıklayıp Actions a tıklayalım ve gelen pencereye verdiğim kodları yazalım.Dikkat:Bu işlemi tüm butonlar için yapmalıyız. + Butonu: on(press){   Sonuc=Number(Sayi1)+Number(Sayi2); } - Butonu: on(press){   Sonuc=Number(Sayi1)-Number(Sayi2); } * Butonu: on(press){   Sonuc=Number(Sayi1)*Number(Sayi2); } / Butonu: on(press){   Sonuc=Number(Sayi1)/Number(Sayi2); } Mod Butonu: on(press){   Sonuc=Number(Sayi1)%Number(Sayi2); }

+ Butonu:

on(press){
Sonuc=Number(Sayi1)+Number(Sayi2);
}

- Butonu:

on(press){
Sonuc=Number(Sayi1)-Number(Sayi2);
}

* Butonu:

on(press){
Sonuc=Number(Sayi1)*Number(Sayi2);
}

/ Butonu:

on(press){
Sonuc=Number(Sayi1)/Number(Sayi2);
}

Mod Butonu:

on(press){
Sonuc=Number(Sayi1)%Number(Sayi2);
}

Projemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Aşağıda projemizin çalışır halini bulabilirsiniz.

Projemizin Çalışır Hali:

Projemiz Hakkında Anlamadığınız Bir Bölüm Yada Geliştirdiğiniz Projede Hata Alırsanız Yorum Ekle Bölümünden Yazın En Kısa Sürede Cevaplamaya Çalışırım.İyi Çalışmalar...

Seyfettin KAHVECİ
Balıkesir Üniversitesi
NEF-BOTEYazının tamamının kopyalanması yasaktır. En baştaki birkaç paragrafı kopyalayıp, yazıya link verebilirsiniz. Aksi durumda uyarılmaksızın yasal yollara gidilecektir.

Uzun süredir yorumlara cevap veremediğim için sistem yeni yorumlara kapatılmıştır. Anlayışınız için teşekkürler.
Yorumlar
Ad Soyad:SEVALŞehir:Elazığ
Tarih:26.05.2013
Soru Hepsini adım adım yaptım ekrana aynı şey çıkıyor ama işlem yapmıyor bir eksikte yok
Cevap Proje oluşturken as2(action script 2) seçmemiş olabilirsiniz. Mutlaka unuttuğunuz veya gözden kaçırdığınız bölüm vardır. Çünkü siteye yazı eklerden yapmış olduğum örneği yazının alt bölümünde paylaştım. Yorumunuz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Ad Soyad:merve akboğaŞehir:Diyarbakır
Tarih:04.03.2013
Soru kod yazdığınız yeride bize göstere bilirmisiniz daha yeni öğreniyorum hocamız istedi. ingilizce olduğundan dolayıda anlamıyorum yardım ederseniz sevinirim :)
Cevap Bir butona veya nesneye kod yazmak istediğinizde nesnenin üzerine sağ tıklayarak açılan menüden actions'a tıklayarak kodlarınızı çalıştırabilirsiniz. Bir frame e kod yazmak istediğinizde timeline panelinde kod yazmak istediğiniz satıra sağ tıklayarak actions 'dan kod yazabilirsiniz. Yorum yaptığınız için teşekkürler anlamadığınız bir bölüm olursa tekrar yazın en kısa sürede cevaplamaya çalışırım. İyi Çalışmalar.
Ad Soyad:hasanŞehir:Adana
Tarih:25.02.2013
Soru aynısı uyguladım çalışmıyor
Cevap Atladığınız bir bölüm olabilir. Siteye eklerken yaptığım örneği denemeniz için bilgilerinize sundum. Sitedeki örneğimiz çalışmaktadır. Lütfen atladığınız bölümleri kontrol ediniz. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.