Adım Adım Resimli Android Kurulumu


04.04.2013-00:05 Tarihinde Eklendi.
www.seyfettinkahveci.com Derecelendirme: 10 / 10 Oy Sayısı: 16005512Toplam Puan: 61620 / Yorum Sayısı: 412005512 adet.


Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere adım adım resimli olarak android kurulumundan bahsedeceğim öncelikle android için bilgisayarımıza java develeopment kit(jdk) kurmamız gerekmektedir.JDK yı aşağıdaki linkten ücretsiz indirebilirsiniz.

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7-downloads-1880260.html

Verdiğim linkten bilgisayarınıza uygun olan JDK’yi indirip tıklayınca aşağıdaki resimdeki gibi ekranla karşılaşacaksınız Next’e tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.

Android JDK Kurulumu 1

Aşağıdaki resimdeki ekrana geldiğinizde Next’e tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.

Android JDK Kurulumu 2

JDK kurulumumuz bitmiştir. Aşağıdaki resimdeki ekrana geldiğinizde Close’a tıklayınız.

 Android JDK Kurulumu 3

JDK mızı başarıyla kurmuş bulunuyoruz şimdi Android ADT yi aşağıdaki linkten indiriyoruz.

http://developer.android.com/sdk/index.html

Vermiş olduğum linkin içerisinde varsayılan olarak ADT entegre edilmiş eclipse(ide),Android SDK,Android Platform Araçları vb bulunmaktadır. Bu linkten dosyamızı indirelim ve kullanmak istediğimiz bir dizine(örneğin C dizini) sıkıştırılmış dosyamızı açıyoruz. Dosyamızın içerisinde Eclipse.exe ye tıklayarak idemizi çalıştırıyoruz. İlk açıldığında çalışma dosyasını belirmemizi isteyecek dosyalarımızın nereye kaydedileceğini belirliyoruz ve Ok a tıklıyoruz. İsteyenler Use this as the default and do not ask again i de işaretleyerek belirtilen dizini varsayılan hale getirebilirsiniz.

Select a workspace

 

Daha sonra belirtilen dizinde SDK bulunamadığına dair hata alacağız buradan Open Prefences e tıklıyoruz.

could not find SDK folder

Daha sonra gelen Preferences panelinin sol bölümünden Android i seçiyoruz ve SDK Location dan Browse ye tıklıyoruz ve Dosyamızı indirip açtığımız dizinin içerisinden SDK yı seçiyoruz Tamam a tıklıyoruz

SDK Tanımlama

Daha sonra yapılan değişikliklerin kaydolması için Apply e tıklıyoruz ve Ok a tıklayıp Preferences Panelimizi kapatıyoruz.

Android SDK Tanımlama

Şimdi ise yazdığımız programları android cihazımız olmadan bilgisayarda derleyip çalıştırmak için Android Sanal Makine kurulumunu yapacağız. Bunun için Window menüsünden Android Virtuual Manager a tıklıyoruz. Android Virtual Device Manager

Gelen pencereden New e tıklıyoruz.

Android Emülatör Ekleme

AVD Name den Sanal Makinamıza isim verebiliriz. Device ise sanal makinemizin ekran boyutlarını belirleyebiliriz. Target ise sanal makinemizin Android Sürümünü belirleyebiliriz.Memory Options-> Ram miktarını SD Card ->Hafıza miktarını belirleyerek Ok a tıklayalım. Android sanal makinemiz başarıyla oluşturulmuştur.

Android sanal makine tanımlama

Android kurulumları başarıyla tamamlanmıştır.

Android in kurulumu sırasında hatayla karşılaşırsanız Yorum Ekle  bölümünden yazın en kısa sürede cevaplamaya çalışırım. İyi Çalışmalar...

Seyfettin KAHVECİ
Balıkesir Üniversitesi
NEF-BOTEYazının tamamının kopyalanması yasaktır. En baştaki birkaç paragrafı kopyalayıp, yazıya link verebilirsiniz. Aksi durumda uyarılmaksızın yasal yollara gidilecektir.

Uzun süredir yorumlara cevap veremediğim için sistem yeni yorumlara kapatılmıştır. Anlayışınız için teşekkürler.
Yorumlar
Ad Soyad:Ali DoğruŞehir:Muğla
Tarih:29.11.2013
Soru emeğinize sağlık çok faydalı bir yazı olmuş gerçekten.
Cevap Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana yorumunuz için teşekkürler :)
Ad Soyad:GÜVEN ALTUNŞehir:Gümüşhane
Tarih:23.06.2013
Soru Oluşturduğum emülatörde proje görünmüyor.... nasıl düzeltebilirm ?
Cevap Emülatörünüzü silip tekrar oluşturun fakat bu sefer depolama hafızasını(sdcard) daha yüksek belirleyin probleminiz büyük ihtimal çözülecektir. Çözülmez ise tekrar yazın yeni çözüm yollarını deneyelim. Yorumunuz için teşekkürler. İyi çalışmalar.