Android Dersleri 1: Android İle İlk Uygulamamız


04.04.2013-00:47 Tarihinde Eklendi.
www.seyfettinkahveci.com Derecelendirme: 10 / 10 Oy Sayısı: 16005512Toplam Puan: 61620 / Yorum Sayısı: 412005512 adet.


Merhaba arkadaşlar bu yazımda ilk Android projemizi oluşturalım. Bunun için File->New->Android Application Project e Tıklayalım.

Android Application Project

Karşımıza gelen pencereden Application Name bölümünden uygulamamıza isim veriyoruz. Diğer bölümlerden ise ugulamamızın çalışacağı SDK sürümlerini belirliyoruz(minimum,target,compile). Next e tıklayarak birsonraki aşamamıza geçelim.

Android Application Name

Bu adımda projemizin nereye kaydedileceği vb. ayarlarını yapıp Next e tıklıyoruz.

New Android Application

Projemizin iconunu ayarlıyoruz ve Next e tıklıyoruz.

Configure Launcher Icon

Activity seçiyoruz ve Nexte tıklıyoruz.

Android  Create Activity

Finish e tıklıyoruz ve android projemizi başarıyla oluşturmuş olduk.

Android Blank Activity

Şimdi oluşturduğumuz projeyi çalıştıralım.Projemize sağ tıklıyoruz Run As->Android Application a tıklyoruz. Eclipse projemizi derlemeye başlayacak ve eğer android cihazınızı bağlamamış iseniz sanal makineyi (açılması uzun sürebilir o yüzden projede güncelleme yapacaksanız kapatmayın) çalıştıracaktır.

Android uygulama çalıştırma

Ve projemiz sanal makinemizde başarıyla çalıştırılmıştır.

Android Eclipse Proje Çalıştırma

Bu projemiz hakkında anlamadığınız bir bölüm olursa Yorum Ekle bölümünden yazın en kısa sürede cevaplamaya çalışırım. İyi Çalışmalar.

Seyfettin KAHVECİ
Balıkesir Üniversitesi
NEF-BOTEYazının tamamının kopyalanması yasaktır. En baştaki birkaç paragrafı kopyalayıp, yazıya link verebilirsiniz. Aksi durumda uyarılmaksızın yasal yollara gidilecektir.

Uzun süredir yorumlara cevap veremediğim için sistem yeni yorumlara kapatılmıştır. Anlayışınız için teşekkürler.
Yorumlar
Ad Soyad:Okan DelibaşŞehir:Bursa
Tarih:04.03.2014
Soru Merhabalar , öncelikle makalenizi inceledim gerçekten çok başarılı ancak bir sorum olucaktı:( Bu siyah yazıyla formun üzerinde gelen "seyfettin" yazısı ve iconun olmasını istemiyorum nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim :(
Cevap 2.sıradaki görselde seyfettin yerine istediğiniz ismi yazınız. Resim değiştirmede 4. sıradaki görselden ekleyebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.
Ad Soyad:çağdaş BaşerŞehir:İzmir
Tarih:12.06.2013
Soru öncelikle mmakaleniz çok güzel ve açıklayıcı ellerinize sağlık.Benim sorunum ise önceki makalenizdeki ve bu makaledeki bütün adımları aynı şekilde uyguladığım halde projeyi çalıştırdığımda oluşturduğum virtual device açılıyor fakat ekrana sadece siyah android yazısı geliyor form üzerine eklediğim buton ,text gibi componentler görünmüyor bununla ilgili yardımlarınızı rica edecektim.İyi çalışmalar.
Cevap Oluşturmuş olduğunuz sanal makinenin (virtual device) bilgisayarınızda biraz geç açılmasından kaynaklanabilir. Bunu windows açılırken windows logosunun sizi bekletmesi gibi düşünebilirsiniz. Biraz sabırlı olun büyük ihtimal sorunsuzca sanal makineniz açılacaktır ve projeniz otomatik olarak yüklenip denemeye başlayabileceksiniz. Sorununuz çözülmediyse tekrar yazın en kısa sürede sevap vermeye çalışırım. İyi çalışmalar.